صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند سالانه در بودجه سنواتی ردیفی برای اقدام متقابل با آمریکایی‌ها در نظر گرفته شودپایان جلسه نوبت صبح مجلس
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی را به صدا درآورد.
دکتر علی لاریجانی گفت: جلسه بعدی مجلس عصر امروز رأس ساعت 14 با ادامه بررسی دستورکار هفتگی برگزار می‌شود.


توضیح لاریجانی درباره برگزاری جلسات عصر مجلس
رئیس مجلس درباره علت برگزاری جلسات نوبت عصر قوه مقننه گفت: علت برگزاری جلسات بعدازظهر مجلس این است که زمان افزوده شود تا بررسی لوایح موجود که زیاد هم هستند، به پایان برسد.
غلامرضا کاتب در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکر آیین نامه‌ای با استناد به مواد 105 و 107 آیین نامه داخلی مجلس اظهار داشت: حق نمایندگان درخصوص نطق‌ها ضایع می‌شود، زیرا طبق قانون در جلسات رسمی مجلس نطق نمایندگان باید انجام شود.
رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس با بیان اینکه جلسات صبح و عصر مجلس رسمی هستند، بیان کرد: هیات رئیسه مطابق قانون نمی‌تواند قرعه کشی درخصوص نطق نمایندگان را انجام ندهد و لازم است حق نمایندگان در بیان نطق خود محفوظ باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: تذکر و ایراد شما وارد است و من نیز مطلب شما را قبول دارم، اما فلسفه برگزار کردن جلسات بعدازظهر مجلس این است که زمان افزوده شود تا بررسی لوایح موجود که زیاد هم هستند، به پایان برسد.

ردیف بودجه برای اقدام متقابل با آمریکایی‌ها
نمایندگان در نشست علنی امروز در جریان بررسی طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با ماده 10 این طرح با 172 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 203 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
براساس ماده 10 این طرح؛ سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است منابع مورد نیاز برای اجرای این قانون را سالانه در بودجه سنواتی دستگاه‌های مجری این قانون پیش بینی و تخصیص صددرصد (100٪) را صادر نماید.
همچنین نمایندگان با ماده 11 این طرح با 180 رأی موافق، یک رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
در ماده 11 نیز آمده است؛ دولت و کلیه دستگاه‌های مشمول این قانون موظف هستند هر چهار ماه یکبار گزارش عملکرد خود را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای طرح در مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند.
در ادامه وکلای مردم در مجلس با ماده 12 این طرح با 169 رأی موافق، 6 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
در ماده 12 این طرح نیز آمده است؛ وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های اطلاعاتی موظفند اسامی کسانی که در این تصمیم مشارکت داشته اند، شناسایی و به قوه قضائیه معرفی نمایند تا اقدام قانونی مقتضی به عمل آید.
نمایندگان در ادامه به بررسی ماده 13 طرح مذکور پرداختند و آن را با 169 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
براساس ماده 13؛ کلیه تکالیف مرتبط با نیرو‌های مسلح مقرر در این قانون بر اساس تدابیر فرماندهی کل قوا قابل اجراء می‌باشد.
در نهایت بهارستان نشینان با 176 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در صحن در ماده 14 طرح مذکور تاکید کردند که این قانون از زمان تصویب، اجرا شود.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سازمان تروریستی اعلام شد
نمایندگان مجلس، فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت کام)، نیرو‌ها و سازمان‌ها و یا نهاد‌های تحت اختیار این فرماندهی را سازمان تروریستی اعلام کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان "سازمان تروریستی" توسط ایالات متحده آمریکا با ماده 1 این طرح با 173 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 215 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
در ماده 1 این طرح آمده است؛ به منظور اقدام متقابل در برابر تصمیم و یا اقدام ایالات متحده آمریکا در تضعیف صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی و از آنجا که این رژیم بر خلاف اصول مسلم حقوق بین الملل، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که مطابق اصل یکصد و پنجاهم (150) قانون اساسی به عنوان یکی از ارکان حاکمیتی دفاعی ایران شناخته می‌شود، سازمان تروریستی خارجی اعلام نموده است؛ به موجب این قانون فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت کام)، نیرو‌ها و سازمان‌ها و یا نهاد‌های تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه کمک اعم از نظامی، اطلاعاتی، مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی به این نیرو‌ها جهت تقابل با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌گردد.

وزارت امور خارجه موظف به تلاش برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه شد
نمایندگان مجلس وزارت امور خارجه را موظف به تلاش برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه کردند.
نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با ماده (6) با 157 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در ماده 6 آمده است: وزارتخانه امور خارجه با همکاری سایر دستگاه‌ها موظفند با استفاده از ظرفیت‌های حقوقی، سیاسی و دیپلماسی نظامی خود، برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه تلاش نموده و بهره‌مندی نیرو‌های آمریکایی از تأسیسات، تجهیزات، منابع مالی و سایر کمک‌های احتمالی کشور‌های منطقه را خاتمه دهند.

دولت موظف به اعتراض در مراجع بین‌المللی در خصوص تروریست خواندن سپاه شد
نمایندگان مجلس دولت را موظف به اعتراض در مراجع بین‌المللی در خصوص تروریست خواندن سپاه کردند.
نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با ماده (9) با 162 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در ماده 9 آمده است: دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است ضمن اعتراض و اقدام حقوقی به تصمیم غیرقانونی ایالات متحده آمریکا در تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراجع بین المللی، از طریق مراودات دوجانبه و چند جانبه با کشور‌ها و رایزنی با مجامع و سازمان‌های بین المللی از حداکثر توان خود برای بی اثر کردن اقدام آمریکا در نقض مصونیت حاکمیتی ارکان دفاعی جمهوری اسلامی ایران استفاده کند.

اشخاص حقیقی و حقوقی تابع تحریم سپاه توسط آمریکا مجازات می‌شوند
نمایندگان مجلس اشخاص حقیقی و حقوقی را که به استناد تحریم‌های یکجانبه آمریکا از ارائه خدمات به سپاه خودداری کنند مجرم و مستوجب مجازات تعزیری درجه 5 تا 8 قانون مجازات اسلامی دانستند.
نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با ماده 8 این طرح با 165 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
متن ماده 8 بدین شرح است:
ماده 8- اشخاص حقیقی و حقوقی که به هر نحو از تصمیم و اقدام ایالات متحده آمریکا تبعیت نموده و به استناد تحریم‌های یکجانبه یا بین المللی از ارائه خدمات به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اشخاص حقوقی و حقیقی شاغل، وابسته یا مرتبط به آن خودداری نمایند، مجرم و مستوجب مجازات تعزیری درجه 5 تا 8 قانون مجازات اسلامی می‌شوند.

وزارت اطلاعات مکلف به تهیه فهرست فرماندهان و سازمان‌های تحت اختیار سنتکام شد
نمایندگان مجلس وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های اطلاعاتی را مکلف به تهیه فهرست فرماندهان سنتکام و سازمان‌ها و نهاد‌های در اختیار آن‌ها برای اعلام به دستگاه قضایی کرد.
نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 3 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با ماده 4 این طرح با 181 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
در حاشیه بررسی این طرح سیدمحمدجواد ابطحی پیشنهادی را مبنی بر ضرورت اضافه کردن عبارت "سایر قوانین مربوطه" بعد از قانون مجازات اسلامی در متن ماده 4 این طرح کرد و در بیان دلیل آن افزود: هم اکنون باید قوانین مربوطه که پیش از این در رابطه با اقدام متقابل علیه آمریکا مصوب کرده بودیم، نیز به این ماده اضافه شود تا قاضی بتواند بر اساس آن رأی داده و این ماده اجرایی شود، ضمن اینکه قاضی باید بتواند عهدنامه ها، مقابله نامه‌ها و قرارداد‌های بین المللی را نیز تحصیل کرده و براساس آن رأی دهد تا در پی آن منافع آمریکای تروریست که به مقابله با ایران برخواسته تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و محکوم شود.
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چرا قوه قضائیه را باید تنها به استناد به قانون مجازات اسلامی منحصر کنیم آن هم در شرایطی که نمی‌تواند به تنهایی پاسخگوی زیاده خواهی آمریکا خبیث باشد.
نمایندگان مجلس با پیشنهاد وی با 125 رأی موافق، 39 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
همچنین با موافقت نمایندگان متن ماده 4 به شرح ذیل اصلاح شد:
ماده 4 – وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های اطلاعاتی مکلفند فهرست فرماندهان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت کام) و سازمان‌ها و نهاد‌هایی که تحت اختیار این فرماندهی می‌باشند و از تروریست‌ها حمایت و پشتیبانی می‌نمایند را برای تعقیب قضائی اعلام نموده و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران حداکثر ظرف مدت سه ماه از تصویب این قانون سازوکاری را ایجاد نماید که بر اساس آن اسامی اعلام شده را به عنوان سازمان و افراد تروریستی تحت تعقیب و مجازات قضائی بر اساس قانون مجازات اسلامی و سایر قوانین مربوطه قرار دهد.

دولت موظف به حمایت حقوقی از تمامی اشخاص مرتبط با سپاه شد
نمایندگان مجلس مقرر کردند تا دولت از تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری دارند، حمایت حقوقی و مقتضی داشته باشد.
نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه‌شنبه، 3 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با ماده (5) با 176 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در ماده 5 آمده است: دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری می‌کنند و از این جهت در معرض آسیب قرار می‌گیرند، با تشخیص دستگاه مربوطه حمایت‌های حقوقی و مقتضی به عمل آورد.

ایران با کشور‌های حامی آمریکا در موضوع تروریست خواندن سپاه برخورد می‌کند
جمهوری اسلامی طبق مصوبه مجلس با کشور‌های حامی آمریکا در موضوع تروریست خواندن سپاه برخورد می‌کند.
نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه‌شنبه، 3 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با ماده (7) با 170 رأی موافق، 5 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در ماده 7 آمده است: کلیه کشور‌ها که به هر نحوی از تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی تبعیت یا حمایت نمایند مشمول عمل متقابل می‌گردد.

مجلس، نیرو‌های مسلح را موظف به مقابله با اقدامات آمریکا علیه ایران کردند
نمایندگان مجلس نمایندگان نیرو‌های مسلح را موظف به مقابله با اقدامات آمریکا علیه ایران در زمان مقتضی کردند.
نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه‌شنبه، 3 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با ماده (3) با 166 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در ماده 3 آمده است: دولت جمهوری اسلامی ایران و نیرو‌های مسلح موظفند در زمان مقتضی با اقدامات ضروری و هوشمندانه به گونه‌ای عمل کنند که نیرو‌های آمریکایی نتوانند از هرگونه توان و امکانات علیه منافع جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

اقدام متقابل ایران در برابر آمریکا در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی
نمایندگان مجلس دولت را موظف به اقدام متقابل و قاطع در برابر اقدامات تروریستی آمریکا کردند.
نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه‌شنبه، 3 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با ماده (2) با 168 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
بر اساس این ماده دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی در برابر اقدامات تروریستی نیرو‌های آمریکایی که منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند، اقدام متقابل و قاطع بر اساس این قانون به عمل آورد.

طرح اقدام متقابل
نمایندگان مجلس ماده اول و دوم طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی توسط آمریکا را به تصویب رساندند.
این طرح 14 ماده دارد که نمایندگان دو ماده از آن را لحظاتی قبل به تصویب رساندند.
به موجب ماده یک، فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام و نیرو‌ها و سازمان‌ها و یا نهاد‌های تحت اختیار این فرماندهی تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه کمک اعم از نظامی، اطلاعاتی، مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی به این نیرو‌ها جهت تقابل با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران، همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌گردد.
براساس ماده 2 این طرح نیز که به تصویب رسید دولت جمهوری اسلامی ایران موظف شد در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی در برابر اقدامات تروریستی نیرو‌های آمریکایی که منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند اقدامات متقابل و قاطع بر اساس این قانون به عمل آورد.
نمایندگان در حال بررسی مواد دیگر این طرح هستند.

ضوابط کسب کرسی استانی در انتخابات
نامزد‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی با کسب حداقل 15 درصد آرا، مجاز به کسب کرسی استانی شدند.
نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با کسب کرسی استانی و تناسبی توسط نامزدهای انتخاباتی در پی اخذ حداقل 15 درصد آرای صحیح مأخوذه آن حوزه موافقت کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، با 131 رأی موافق، 67 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از 226 رأی با مفاد مندرج در ماده 7 موافقت کردند.

متن ماده 7 به شرح ذیل است:

ماده 7- ماده (8) قانون و تبصره (2) آن به شرح زیر اصلاح و مابقی تبصره های آن ابقاء و دو تبصره به عنوان تبصره های (7) و (8) به آن الحاق می شود:
ماده 8 - شمارش و تجمیع آراء نامزدهای مجلس شورای اسلامی به صورت استانی و تناسبی و با شرایط زیر می باشد:
8-1- از هر حوزه انتخابیه فرعی صرفا نامزد یا نامزدهایی که حداقل پانزده درصد (15٪) آرای صحیح مأخوذه آن حوزه را کسب کرده اند مجاز به کسب کرسی استانی و تناسبی می باشند.
8-2- درصد کسب آرای فهرستهای احزاب، جبهه ها و نامزدهای مستقل از کل آرای صحیح مأخوذه در حوزه انتخابیه اصلی، ملاک تخصیص کرسی در مجلس شورای اسلامی می باشد.
8-3- پس از تعیین سهم هر فهرست و نامزدهای مستقل که کرسی به آنها تعلق گرفته به ترتیب هر نامزدی که بالاترین آراء را در سطح حوزه انتخابیه اصلی به دست آورده است تا سقف سهم هر فهرست از کرسیها به عنوان نماینده حوزه انتخابیه فرعی به مجلس شورای اسلامی راه می یابد .
تبصره 2- چنانچه در حوزه انتخابیه فرعی هیچ یک از نامزدها نصاب پانزده درصد (15٪) آرای صحیح مأخوذه را کسب ننماید انتخابات فقط در همان حوزه به صورت دومرحله ای برگزار می شود. در این صورت به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین نامزدهایی که بیشترین آراء را در مرحله اول کسب کرده اند؛ برای حضور در انتخابات مرحله دوم معرفی می شوند و در صورتی که تعداد نامزدهای باقیمانده کمتر از دو برابر مذکور باشد، تمام نامزدها برای حضور در مرحله دوم انتخابات معرفی می گردند و نامزد یا نامزدهایی که بالاترین رأی در همان حوزه انتخابیه فرعی را کسب کنند تا سقف کرسی های باقی مانده به مجلس شورای اسلامی راه می یابند . وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف مدت یک ماه پس از اعلام نتیجه مرحله اول و تایید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان تعیین و اعلام می کند.
تبصره 7 - در صورتی که سهم کرسیهای اختصاص یافته به فهرست ها و نامزدهای مستقل به صورت اعشاری درآید کرسی ها متناسب با ارقام صحیح توزیع می شود و کرسی های مازاد به ترتیب به بالاترین اعشار اختصاص می یابد.
تبصره 8 - آرای هر نامزد شامل آرایی است که به صورت منفرد کسب کرده یا از طریق فهرست های انتخاباتی موضوع این قانون به وی ارائه شده است.

مخالفت مجلس با ارجاع مجدد طرح اصلاح قانون انتخابات
نمایندگان مجلس با ارجاع مجدد طرح اصلاح قانون انتخابات مخالفت کردند.
حمیدرضا حاجی بابایی در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس گفت: با وجود اینکه رئیس مجلس به ابهام ماده (8) این طرح اذعان داشت، ولی برای رفع ابهام رأی‌گیری نکرد و از آن عبور کردیم.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عبارت "تناسبی" در این طرح قابل درک نیست، عنوان کرد: اکنون که قرار است وزارت کشور این طرح را اجرایی کند مشخص نیست تناسبی بودن دقیقا چه عملکردی است.
وی ادامه داد: در چند دوره‌ای که در مجلس بودم و حتی در 40 سال گذشته چنین وضعیتی وجود نداشت که دولت لایحه خود را به کمیسیون بدهد، اما در صحن علنی طرح مورد بررسی و تصویب قرار گیرد. از سوی دیگر روسای 3 فراکسیون در نامه‌ای با امضای 70 نماینده درخواست داشتیم طرح مذکور به کمیسیون ارجاع داده شود تا با لایحه دولت یکی شود.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خواسته این نمایندگان در ادغام طرح و لایحه قانون انتخابات عملی نشده است، گفت: شما رئیس مجلس هستید و آقای کولیوند رئیس کمیسیون، آنچه در دستور کمیسیون قرار می‌گیرد از مسئولیت ایشان است و آنچه در صحن علنی مطرح می‌شود با شما است بنابراین نگذارید چنین بدعتی در مجلس پیش آید.
حاجی بابایی ادامه داد: بنابراین پیشنهاد می‌کنم یا مجدد ارجاع این طرح به کمیسیون را به رأی بگذارید و یا اگر خودتان صلاح می‌دانید موضوع را برای ادغام طرح و لایحه ارجاع دهید.
دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پیشنهاد گفت: نامه شما برای قبل بود و طبق آن طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را به کمیسیون ارجاع داده‌ایم، با این حال مجدد پیشنهاد ارجاع به کمیسیون را به رأی می‌گذاریم تا با لایحه یکی شود.
نمایندگان مجلس با پیشنهاد ارجاع مجدد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس با 87 رأی موافق، 85 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.

وزارت کشور هزینه‌های انتخاباتی احزاب را بررسی می‌کند
نمایندگان مردم در مجلس مقرر کردند تا وزارت کشور هزینه‌های انتخاباتی احزاب، جبهه‌ها و نامزد‌های مستقل را پس از برگزاری انتخابات بررسی کند.
نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، با 122 رأی موافق، 60 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از 218 رأی با مفاد مندرج در ماده 8 موافقت کردند.
در ماده 8 این طرح آمده است.
ماده (9) قانون و تبصره‌های (1)، (2)، (3) و (6) آن حذف و تبصره‌های (4)، (5)، (7) و (8) این ماده ابقاء و به ماده (8) قانون تحت عنوان تبصره‌های (9)، (10)، (11) و (12) الحاق می‌گردد.
همچنین نمایندگان با ماده الحاقی به این طرح با 121 رأی موافق، 50 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از 221 رأی موافقت کردند.
در ماده الحاقی آمده است؛ رسیدگی و بررسی عملکرد حساب مذکور در ماده (65 مکرر7) توسط وزارت کشور در خصوص هزینه کرد احزاب، جبهه‌ها و نامزد‌های مستقل صرفا پس از برگزاری انتخابات و حداکثر تا 2 ماه از تاریخ برگزاری انتخابات انجام می‌شود. انتشار نتایج رسیدگی به اسناد حساب‌های مندرج در این ماده تا تایید نهایی توسط وزارت کشور، مجاز نمی‌باشد.

آغاز جلسه علنی مجلس
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی آغاز به کار کرد.
ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد طرح دو فوریتی تقویت جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر امریکا و گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح یک فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی - فرهنگی و توانمند سازی مالکان و بهره برداری بنا‌های تاریخی - فرهنگی در دستور کار نمایندگان قرار دارد.
همچنین رسیدگی به گزارش کمیسیون اصل 90 قانون اساسی در مورد بررسی اقدامات دستگاه‌های مسئول در خصوص مصوبات هیأت وزیران و قوانین مرتبط در زمینه مبارزه با آلودگی هوا و گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه تشکیل و خرید ساختمان‌ها و جذب نیرو و دادن وام توسط بانک شهر و همچنین گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست کشور از سال 1392 تاکنون، دیگر دستور کار امروز نمایندگان است.

مرتبط با این خبر

  • تکمیل واحد‌های تعمیراتی در سیل تا 3 ماه آینده

  • اعتماد بالای مردم به قدرت بازدارنگی دفاعی کشور

  • آمریکای به ظاهر قدرتمند، پوکی استخوان دارد

  • تدوین سند راهبردی فناوری‌ نوین در خودروسازی

  • برخورد قاطع ​با مخلان اقتصادی

  • شروط پرداخت چک از موجودی سایر حساب‌ها

  • برطرف نشدن مشکل شفاف سازی حقوق مدیران

  • هنرمندان سرمایه اجتماعی را تقویت کنند

  • ناهماهنگی دستگاه‌ها، مانع بهبود کسب و کار

  • 600 هزار فرصت شغلی با 100 معدن فراوری